Miłosz Bembinow: Staub und Schatten sind wir…


Oczywiście jako kierownictwo Villa Concordia oraz organizatorzy nie możemy narzucać form interdyscyplinarnej i międzynarodowej współpracy, tym bardziej więc cieszymy się, kiedy artystki i artyści, których tu gościmy, wykorzystują możliwości, jakie dają spotkania ludzi o wspólnych zainteresowaniach i występują z własnymi projektami.
W taki właśnie ostrożny a jednocześnie pełen nadziei sposób przedstawia się w oficjalnych wystąpieniach i publikacjach Międzynarodowego Ośrodka Artystów Villa Concordia w Bambergu możliwości, jakie stwarza ta placówka.
Niniejsza płyta z muzyką Miłosza Bembinowa, tekstami Eryka Habowskiego i okładką Sigrid Nienstedt to kolejny wspaniały dowód
takiej właśnie owocnej współpracy w ramach stypendium w Villa Concordia. Kompozytor i dyrygent Miłosz Bembinow z Warszawy, pisarz Eryk Habowski z Ryk oraz kolońska malarka Sigrid Nienstedt poznali się w latach 2003/2004 na stypendium w Ośrodku Artystów. Pierwsze wspólne projekty miały miejsce już w Villa Concordia, jednocześnie rosło ich wzajemne zainteresowanie dyscyplinami sztuki uprawianymi przez partnerów. Tak właśnie narodził się u Bembinowa pomysł skomponowania muzyki do tekstów Habowskiego, które zafascynowały go na tyle, że kontynuował swój projekt także po zakończeniu pobytu w Bambergu.
Z wielką radością prezentujemy płytę, na której znajdują się zarówno nowe, powstałe w Bambergu kompozycje, jak i wcześniejsze utwory uznanego już kompozytora, Miłosza Bembinowa.
Zarówno napisany w roku 2000 utwór prochem i cieniem jesteśmy… jak i prapremierowe Listy. Od zmierzchu do świtu na sopran solo i orkiestrę kameralną do tekstów Habowskiego poprowadził w nagraniach sam kompozytor. Na potrzeby koncertu klawesynisty Geralda Hambitzera w czerwcu 2004 w ramach Dni Muzyki Dawnej w Villa Concordia Bembinow napisał utwór Seven Gates To Wildness, będący nawiązaniem do jego Seven Gates To Happiness na taśmę z roku 2001 – obydwa te utwory, obok premierowego nagrania Letters. From dusk till dawn na sopran i fortepian, również znajdują się na płycie.
Wyróżniające Bembinowa znakomita wrażliwość na oczekiwania słuchacza i lekkość z jaką transponuje współczesne teksty na dawniejsze formy muzyczne sprawiają, że jego utwory są prawdziwą ucztą dla ucha. Podobnie jak w przypadku innych jego kompozycji, także te zawarte na niniejszej płycie okazały się pełnym sukcesem w jego poszukiwaniach tej jednej jedynej barwy brzmienia, która – jak mawia Bembinow ma trafić prosto do serca.

Stephanie Weiß
Międzynarodowy Ośrodek Artystów
Villa Concordia

Internationales Künstlerhaus Villa Concordia